Avelskon Väst 2010

Resultat Avelskon i Väst 2010

Showmanship ungdomar yngre

1)                                 Andreas Sjöland, Skånesemins Ungdomsklubb

2)                                 Amelie Nilsson, Smålands Kalvklubb

3)                                 Albin Hovbjer, Cow Junior Club

4)                                 Rasmus Hovbjer, Cow Junior Club

5)                                 Emma Myhrman, Cow Junior Club

 

Showmanship ungdomar äldre

1)                         Amanda Sjöland, Skånesemins Ungdomsklubb

2)                         Ellionor Borgevall, Östergötlads Ungdomsklubb

3)                         Marie Svensson, Vikbolandets Kalvklubb

4)                         Marie Gustafsson, Cow Junior Club

5)                         Elin Svensson, Dalarnas Kalvklubb

 

Skolkamp/Showmanship

1)                                 Naturbruksgymnasiet, Dingle

2)     Delad           Naturbruksgymnasiet Ingelstorpsskolan, Kalmar

                     Naturbruksgymnasiet Sötåsenskolan, Töreboda

3)    Delad            Naturbruksgymnasiet Uddetorp, Skara

                     Naturbruksgymnasiet, Tenhult

4)                                 Västmanlands Naturbruksgymnasium, Sala

 

 Holstein kvigor 6-10 månader

1)                   448 Blenda                       

                      Far: 7002 Shottle                Morfar: 2992 Jasper

Ägare: Naturbruksgymnasiet Sötåsen, 545 91 Töreboda

2)                   995 Roxette

                      Far: 7095 Minister              Morfar: 2914 Roy

Ägare: Jeanette o Bengt Sjöland, JB Holstein Vedåkra 1301, 242 97 Hörby

3)                   2126 Farah                        

                      Far: 2369 Classic               Morfar: 2925 Faber

Ägare: Stäme Holstein, Stäme Lantbruks AB, 312 94 Laholm

4)                   389 Kajsa                          

                      Far: 7002 Shottle                Morfar: 2987 Boliver

Ägare: Sören Dahl, Tvetängen, 532 96 Skara

5)                   2253 Beatris                     

                      Far: 7002 Shottle                Morfar: 7045 Buckeye      

Ägare: Månsagården i Mariestad AB, Månsagården 1, 542 93 Mariestad

  

Holstein kvigor 11-15 månader

 1)    8515 Nassaue             

Far: 2914 Roy        Morfar: 7018 Goldwyn

Ägare: Tyskatorp AB, Tyskagården, 312 92 Laholm

 2)    5794 Mia                     

              Far: 7002 Shottle    Morfar: 2914 Roy

Ägare: HB Lundqvist o Son, Ingagården, Skarstad, 534 95 Vara

 

Holstein kvigor 16 månader o äldre

1)                    782 Delta                                                                           Kvigchampion

    Far: 7057 Final Cut             Morfar: 2895 Igniter

Ägare: Bröderna Jacobsson, Nyborg, 545 93 Töreboda

2)                       10 Daga                                                                             Reservchampion

Far: 7069 Affirmed –ET         Morfar: Mershant-ET

Ägare: EH Holstein, Kylle 8, 549 92 Moholm

3)                       6 Daga

Far: 2902 Kylle                       Morfar: 2823 James

Ägare: EH Holstein, Kylle 8, 549 92 Moholm

4)                       305 Rosali

Far: 7081 Fokus                    Morfar: 7088 Jannsen

Ägare: Öjeby Gård, Öjeby Askeby, 585 62 Linghem

5)                       993 Pölan

Far: 2990 Laudan                   Morfar: 2307 Magna

Ägare: Jonas o Ann Nilsson, Sonarp, 570 60 Österbymo

 

 Holstein 1:a kalvare yngre t o m 30 månader

1)                               333 Berta

Far: 7018 Goldwyn          Morfar: 2914 Roy

Ägare: Martin Grahm, Skredsviks Prästgård, 451 95 Uddevalla

2)                               398 Blenda

Far: 2914 Roy                  Morfar: 2992 Jasper

Ägare: Naturbruksgymnasiet Sötåsen, 545 91 Töreboda

3)                               1650 Karin

Far: 2937 Ramos             Morfar: 2345 Elvis

Ägare: Martin Svensson, Labbarps Gård, 564 91 Bankeryd

 

Holstein 1:a kalvare äldre än 30 månader

1)                   646 Delta                                                                       Honorable mention

                      Far: 7031 Drake                 Morfar: 2866 Atlantis

Ägare: Ramshill Holstein/HB Genetics, Ramsåsa Ramshill 1404, 273 97 Tomelilla

2)                   868 Gerd                           

                      Far: 2914 Roy                    Morfar: 9871 Lyster

Ägare: Jeanette & Bengt Sjöland, JB Holstein, Vedåkra 1301, 242 97 Hörby

3)                   1363 Otterslätten Advent                     

                      Far: 9604-7827 Advent      Morfar: 2956 Finley

Ägare: BKE Holstein, Otterslättens Lantbruk, Hult 3, 548 93 Lyrestad

4)                   491 Lausa                         

                      Far: 2371 Damion              Morfar: 2906 Gibson

Ägare: Tyskagården AB, Tyskatorp AB, Tyskagården, 312 92 Laholm

 

5)                   365 Johanna                     

Far: 7002 Shottle                Morfar: 2199 Terry

Ägare: Naturbruksgymnasiet Sötåsen, 545 91 Töreboda

6)                    517 Jossi        

                      Far: 2937 Ramos               Morfar: 6125 Puck

Ägare: Stefan Erickson, Lilla Årås 1, 547 92 Gullspång

7)                   1146 Rosa                         

                      Far: 7050 Wildman             Morfar: 2937 Ramos

Ägare: Gustav o Joel Björketun, Koanäs, 575 95 Eksjö

8)                   726 Blombroka

                      Far: 2980 Titanic                Morfar: 2151 Patron

Ägare: Lennart Rooth, Älekärr Berg, 540 17 Lerdala

9)                   1308 Courtney

Far: 2364 Blitz                    Morfar: 1670 Qultimate

Ägare: Gunilla o Leif Larsson, Lunden, 464 65 Brålanda

10)                 777 Wilma

Far: 5683 Ränneslöv          Morfar: 5199 Gothem

Ägare: Naturbruksgymnasiet Uddetorp 96 Skara

11)                 790 Värna

                      Far: 5683 Ränneslöv          Morfar: 2337 Erik

Ägare: Naturbruksgymnasiet Dingle, Kustvägen 14, 455 61 Dingle

 

Holstein 2:a kalvare

1)                   749 Lisa                            

                      Far: 9871 Lyster                 Morfar: 2243 Mtoto

Ägare: Jeanette & Bengt Sjöland, JB Holstein Vedåkra 1301, 242 97 Hörby

2)                   809 Svalan   Född: 060913

                      Far: 2944 Merchant            Morfar: 2933 Throne

Ägare: Tyskagården AB, Tyskagården, 312 92 Laholm

3)                   695 Daga                            Född: 061009

Far: 7031 Drake                 Morfar: 2944 Merchant

Ägare: EH Holstein, Kylle 8, 549 92 Moholm

4)                   746 Värna                         

                      Far: 7018 Goldwyn             Morfar: 61009-7378 Dingle

Ägare: Naturbruksgymnasiet Dingle, Kustvägen 14, 455 61 Dingle

5)                   462 Sasha                         

                      Far: 2981 Lyster                 Morfar: 2487 Dragon

Ägare: Tyskagården AB, Tyskagården, 312 92 Laholm

6)                                 485 Edla

Far: 2359 Zenith           Morfar: 2795 Lee

Ägare: Gunilla o Leif Larsson, Lunden, 464 65 Brålanda

7)                   547 Marianne

                      Far: 2979 September         Morfar: 2909 Inquirer

Ägare: Naturbruksgymnasiet, Sötåsen, 545 91 Töreboda

 

8)                   1041 Charmain

                      Far: 2921 Allen                   Morfar: 2909 Inquirer

Ägare: Br Jacobsson, Nyborg, 545 93 Töreboda

9)                   554 Impala                        

                      Far: 7018 Goldwyn             Morfar: 2324 Wizard

Ägare: Gunilla o Leif Larsson, Lunden, 464 65 Brålanda

10)                 764 Värna    

                      Far: 5683 Ränneslöv          Morfar: 2289 Slogan

Ägare: Naturbruksgymnasiet Dingle, Kustvägen 14, 455 61 Dingle

11)                 926 Lina                            

                      Far: 2937 Ramos               Morfar: 5261 Fänriksgård

Ägare: HB Lundqvist o Son, Ingagården Skarstad, 534 95 Vara

 Holstein 3-4 kalvare

1)                   1125 Regina                                                                  Champion & JuverCh.

                      Far: 2979 September         Morfar: 2909 Inquirer

Ägare: Ramshill Holstein/HB Genetics, Ramsåsa Ramshill 1404, 273 97 Tomelilla

2)                   1870 Bokehill Throne Verna                  Reserv Champion

                      Far: 2933 Throne                Morfar: 2914 Roy

Ägare: BKE/Bokehill Holstein, Hult 3, 548 93 Lyrestad

3)                   5951 Annabell

                      Far: 2914 Roy                    Morfar: 2752 Rudolph

Ägare: Ramshill Holstein/HB Genetics, Ramsåsa Ramshill 1404, 273 97 Tomelilla

4)                   1750 Bokehill Finley Sonia                   

                      Far: 2956 Finely                 Morfar: 2902 Kite

Ägare: BKE/Bokehill Holstein, Hult 3, 548 93 Lyrestad

5)                   17 Vanna                           

                      Far: 2914 Roy                    Morfar: 2752 Rudolph

Ägare: AB Br Blomster, Dotetorp 4332, 439 51 Åsa

6)                   439 Lindås Ford Berta    

                      Far: 2284 Ford                    Morfar: 4358 Häradsköp

Ägare: Sten Nordström, Lindås V Böckersboda, 548 93 Lyrestad

7)                   554 Daga     

                      Far: 2944 Merchant            Morfar: 2795 Lee

Ägare: EH Holstein, Kylle 8, 549 92 Moholm

 Holstein 5:e kalvare och äldre

1)                   491 Daga                           

                      Far: 2914 Roy                    Morfar: 2752 Rudhoph

Ägare: EH Holstein, Kylle 8, 549 92 Moholm

 2)                   544 Disa                            

                      Far: 2159 Lord Lily             Morfar: 2770 Aero Pro

 Ägare: Lennart Rooth, Älekärr Berg, 540 17 Lerdala

_______________________________________________________________________________

3)               569 Rana     

                      Far: 2224 T Funkis             Morfar: 238 Rögild

Ägare: Gunilla o Leif Larsson, Lunden, 464 65 Brålanda

 SARA-vinnare Holstein

17 Vanna

Far: 2914 Roy                    Morfar: 2752 Rudolph

Ägare: AB Br Blomster, Dotetorp 4332, 439 51 Åsa

 Besättningsklass Holstein

1)    Ramshill Holstein/HB Genetics, Tomelilla

2)    BKE Bokehill Holstein, Hult, Lyrestad

3)    EH Holstein, Kylle 8, Moholm

4)    Naturbruksgymnasiet Sötåsen, Töreboda

5)    Naturbruksgymnasiet Dingle, Dingle

6)    Gunilla o Leif Larsson, Lunden, Brålanda

Sök på webbplatsen

Sök på webbplatsen

Händelser i september

v mån tis ons tor fre lör sön
september 2017
35 28 29 30 31 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30 1

WHFF