Norrkon 2009

Resultat Utställningen Norrkon 

 Dagen startade med exteriör klass för våra ungdjur ,där domaren föll för den vackra 781 Adele(September*Roy) från Norrabyns lantbruk,alltså dagens ungdjurs Champion,hon visades av Elin som är 10 år.Domaren sa -En mycket tilltalande kviga med perfekta lemmer.Som nr 2 blev 689 Blända (Laudan *Carry) ägd av Grans Naturbruks gymnasium.

 2009 norrkon LK-FOTO 043.jpg 

Sen var det dax för Showmansip äldre ungdom,den klassen vanns av Rebecca Öhman,-Hon har perfekt kontroll på sin kviga och på domaren,

samt att hon ställer upp korrekt sa Poul.

Nr 2 Ylva Hardselius.

Nr 3 kom Emelie Hayland

Nr 4 Josefin Granström

Nr 5 Elvira Zettervall.

Där efter var det dax för ungdom mellan 7-11år.

Klassen vanns av Maja Luttu ,domaren tyckte att hon hade fantastisk kontroll på sin kviga och att  hon klarade av att skifta ben mycket bra.

Nr 2 blev Elin Lidstöm -Norrabyns Lantbruk

Resten av klassen blev 3 or , de var Emma Sandin,Fanny Kohkoinen,Herman Wahlberg,Arvid Nilsson,Tilda Lundberg,Viktor Lidström.
Domaren tyckte att alla var duktiga på att presentera sina djur.

Sedan var det dax för korna

 2009 norrkon LK-FOTO 068.jpg

 

Holstein 1a kalv.

1 . 2404 Barbie ( Shottle *Bojer)  Isakgården Holstein(A & M Sandin) Älvsbyn
-Stark överlinje ,korrekt hållning,starka klövar,fantastiskt juver med korrekt spen plac.Bra avels ko. Bästa Juver

2. 723 Nibblet (Salto*Outside)  Norrabyns Lantbruk (M & A  Lidström)Älvsbyn

3. 879 Barbie (Shottle * Bojer )  Mjölk & Avel Ab ,Sundom

4. 2403 Barbie (Shottel* Bojer )  Isakgården Holstein.

5. 557 Krona ( TP- Ekeröd et* Lambada) BeSt Lantbruk i Nybyn.( B & S Hardselius)

 

Holstein 2a kalv.

1. 666 Donna (September *Roy)  Norrabyns Lantbruk.
-Reslig ko med långt kors. Klassen bästa juver.

2. 630 Lova(Sean-et*atong -et) Grans naturbruks gymn.

3.518 Isa (5934 Isak*Patron) BeSt Lantbruk

4.535 Norma (Strandskogen*T Funkis) BeSt Lantbruk

 

Holstein 3dje kalv & äldre

1. 2267 Viktoria (Grandprix* T Funkis) Isakgården Holstein.

-Funktionell bra ko med paralella lemmar,spenar bra diameter,bra kors .Bästa Juver.

2. 511 Ocina (Addison *Atong) Grans naturbruks gymn.

3. 2292 Yvonnie ( Lancelot*Mtoto) Isakgården Holstein.

4.2295 Viktoria (Ramos*T Funkis) Isakgården Holstein.

5.761 Dopa (Carry *Zan Royal) Petter Petterssons Lantbruk ,Älvsbyn

 

Super klass -Kor som mjölkat över 50 ton mjölk.

1.5369 Frigga (Leo*Pit) Hemat Ab (H & M  Marklund) Klutmark.
-Imponerade mjölkproduktion .Fantastiskt juver, en ko som "betalat för sig".Bästa juver

2.5355 Frigga ( Ladva* Cleitus) Hemat AB

3.393 Frigga (Häradsköp *Leo) Hemat AB

4.511 Ocina (Addison *Atong) Grans Naturbruks gymn.

 

Sara klass

1. 5369 Frigga - Hemat AB

2. 393 Frigga -Hemat AB

3 2295 Viktoria -Isakgården Holstein

4.511 Ocina -Grans Naturbruksgymn.

5.5355 Frigga -Hemat AB

 

Besättnings klass -bestående av 3 djur

1.Hemat AB

2.Isakgården Holstein

3.Norrabyns Lantbruk

4.BeSt Lantbruk

5. Grans naturbruks gymn.

 

Bästa visare

Ylva Hardselius.

 

Reserv Champion

5369 Frigga från Hemat AB.

 

Juver Champion ,Champion och Best in Show blev

2404 Barbie  från Isakgården Holstein

 2009 norrkon Linda Karlström LK-FOTO 084.jpg

 

Domare på Holstein Poul Bech Sörensen , Viking Genetics

 

 

Sök på webbplatsen

Sök på webbplatsen

Händelser i december

v mån tis ons tor fre lör sön
december 2017
48 27 28 29 30 1 2 3
49 4 5 6 7 8 9 10
50 11 12 13 14 15 16 17
51 18 19 20 21 22 23 24
52 25 26 27 28 29 30 31

Missa inte

  • Inga inbokade evenemang i december

WHFF